"HER ÇOCUĞUN BİR AİLESİ OLMALI" PANEL GERÇEKLEŞTİ.

11/05/2018 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi ve İl Müdürlüğümüzün katkılarıyla Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Fakültesi öğrencilerine Koruyucu Aile Hizmetinin tanıtımı ve yaygınlaştırılması  ile ilgili “Her Çocuğun Bir Ailesi Olmalı” İsimli Panel verildi.

İl Müdürümüz Hatice UĞURLU’nun açılış konuşmasını yaptığı panelde UĞURLU “Her çocuğun bir aileye ihtiyacı ve hakkı vardır. Çocuklar ancak düzenli olarak ihtiyaçlarının karşılandığı, korunup sevildikleri ve bağlanabildikleri yetişkinler aracılığı ile aile ortamı içerisinde yaşadıkları travmaları atlatabilmekte ve sağlıklı olarak gelişebilmektedir. Çocukların sağlıklı gelişebilmesi için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır. Bu nedenle tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli ülkemizde de olduğu gibi “Koruyucu Aile Hizmet Modeli” dir.Türkiye genelinde 4871 Aile yanında 5918 çocuğumuzun bakımı koruyucu aile hizmeti ile sağlanmaktadır.İlimizde toplamda 188 çocuk korunma ve bakım altında bulunmakta olup bunlardan 50 çocuğumuzun bakımı 42 koruyucu ailemiz tarafından sağlanmaktadır. Her ne kadar sayısal olarak Türkiye’de koruyucu aile sıralamasında 2.sırada yer alsak da Kuruluşlarımızda hala aile sıcaklığını ve şefkatini bekleyen farklı yaş gruplarında çocuklarımız bulunmaktadır. Sağlıklı bir toplumun yapısı sağlıklı aileler ve sağlıklı bireylerle inşa edilir. Geleceğimizi inşa ederken korunmaya muhtaç çocuklarımızın bir elinden de sizlerin tutmasını,  onların hayallerini birlikte gerçekleştirmeyi, küçücük omuzlarıyla ağır duygusal yükler taşımaya çalışan çocuklarımızın yeniden örselenmesini engellemeyi, onlara umut olmayı ve en önemlisi onlara aile olmayı ve büyük ailemize yeni kişilerin katılmasını temenni ediyoruz.”  Dedi.

Panel Kırıkkale Üniversitesi Delice MYO Öğretim Görevlisi Barış DEMİREL’in Koruyucu aile adayı ve çocuğun karşılaştırılması ve uyum sürecinin takibinde sosyal hizmet konusunu anlatması ile devam etti. Akabinde İl Müdürlüğümüz meslek elemanlarından Havva ŞENSOY Koruyucu Aile Hizmetinin Yürütülmesi ile ilgili yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler sundu.

Koruyucu ailelerimizin koruyucu aile hizmeti hakkındaki  görüşleri ile devam eden program sertifika, ödül töreni ve çekilen toplu fotoğraf son buldu.
 


Sonraki Sayfa: İl Müdürümüz Hatice Uğurlu Nezdinde Bütün Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun

Önceki Sayfa : Evde Bakım Hizmetinden Yararlanan Engellilerimizin Annelerinin Anneler Günü Kutlandı